Česká zemědělská univerzita v Praze: Porovnání verzí

m (finalizován tvar zápisu autorů hesel)
 
Řádek 1: Řádek 1:
 
<span id="entry">Česká zemědělská univerzita v Praze</span> (1965–1970, 1990–)
 
<span id="entry">Česká zemědělská univerzita v Praze</span> (1965–1970, 1990–)
  
Česká zemědělská univerzita (ČZÚ) vznikla v roce 1952 oddělením od [[České vysoké učení technické v Praze|Českého vysokého učení technického v Praze]] jako Vysoká škola zemědělská, k přejmenování došlo v roce 1995. Sociologické přednášky na poválečné české technice realizoval Jan [[Tauber Jan Bohumil|Tauber]] (habilitace 1949), ovšem jen krátce. [[Tauber Jan Bohumil|Tauber]] se na Vysokou školu zemědělskou vrátil v polovině šedesátých let a v roce 1967 zde založil katedru sociologie, orientovanou především na sociologii venkova a zemědělství; sociologii externě přednášel již od roku 1965. Katedra i výuka sociologie na pražské Vysoké škole zemědělské zanikla na počátku tzv. normalizace, některá sociologická témata se udržela v rámci katedry řízení (Marie Horalíková, Ladislav Lopata, Ludvík Špirk). K obnově výuky sociologie na Vysoké škole zemědělské došlo v roce 1990 v rámci katedry humanitních věd Provozně ekonomické fakulty, kde je sociologie jedním z vyučovaných předmětů vedle filosofie a politologie. Na výuce sociologie pro řadu oborů ČZÚ a výzkumu v této oblasti se od devadesátých let 20. století podíleli především Helena Hudečková, Michal Lošťák, Věra Majerová, Zdeněk Pátek, Josef Špaček a Josef Vavřík, v roce 1997 katedra zřídila rovněž sociologickou laboratoř pro organizaci vlastních výzkumných šetření.
+
Česká zemědělská univerzita (ČZU) vznikla v roce 1952 oddělením od [[České vysoké učení technické v Praze|Českého vysokého učení technického v Praze]] jako Vysoká škola zemědělská, k přejmenování došlo v roce 1995. Sociologické přednášky na poválečné české technice realizoval Jan [[Tauber Jan Bohumil|Tauber]] (habilitace 1949), ovšem jen krátce. [[Tauber Jan Bohumil|Tauber]] se na Vysokou školu zemědělskou vrátil v polovině šedesátých let a v roce 1967 zde založil katedru sociologie, orientovanou především na sociologii venkova a zemědělství; sociologii externě přednášel již od roku 1965. Katedra i výuka sociologie na pražské Vysoké škole zemědělské zanikla na počátku tzv. normalizace, některá sociologická témata se udržela v rámci katedry řízení (Marie Horalíková, Ladislav Lopata, Ludvík Špirk). K obnově výuky sociologie na Vysoké škole zemědělské došlo v roce 1990 v rámci katedry humanitních věd Provozně ekonomické fakulty, kde je sociologie jedním z vyučovaných předmětů vedle filosofie a politologie. Na výuce sociologie pro řadu oborů ČZU a výzkumu v této oblasti se od devadesátých let 20. století podíleli především Helena Hudečková, Michal Lošťák, Věra Majerová, Zdeněk Pátek, Josef Špaček a Josef Vavřík, v roce 1997 katedra zřídila rovněž sociologickou laboratoř pro organizaci vlastních výzkumných šetření.
  
 
<span class="section_title">Literatura:</span>
 
<span class="section_title">Literatura:</span>

Aktuální verze z 25. 4. 2018, 08:38

Česká zemědělská univerzita v Praze (1965–1970, 1990–)

Česká zemědělská univerzita (ČZU) vznikla v roce 1952 oddělením od Českého vysokého učení technického v Praze jako Vysoká škola zemědělská, k přejmenování došlo v roce 1995. Sociologické přednášky na poválečné české technice realizoval Jan Tauber (habilitace 1949), ovšem jen krátce. Tauber se na Vysokou školu zemědělskou vrátil v polovině šedesátých let a v roce 1967 zde založil katedru sociologie, orientovanou především na sociologii venkova a zemědělství; sociologii externě přednášel již od roku 1965. Katedra i výuka sociologie na pražské Vysoké škole zemědělské zanikla na počátku tzv. normalizace, některá sociologická témata se udržela v rámci katedry řízení (Marie Horalíková, Ladislav Lopata, Ludvík Špirk). K obnově výuky sociologie na Vysoké škole zemědělské došlo v roce 1990 v rámci katedry humanitních věd Provozně ekonomické fakulty, kde je sociologie jedním z vyučovaných předmětů vedle filosofie a politologie. Na výuce sociologie pro řadu oborů ČZU a výzkumu v této oblasti se od devadesátých let 20. století podíleli především Helena Hudečková, Michal Lošťák, Věra Majerová, Zdeněk Pátek, Josef Špaček a Josef Vavřík, v roce 1997 katedra zřídila rovněž sociologickou laboratoř pro organizaci vlastních výzkumných šetření.

Literatura:

Helena Hudečková – Michal Lošťák: „O rurální sociologii ve výuce a výzkumu na České zemědělské univerzitě v Praze.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 38, 2002: 89–99.

Zdeněk Pátek: „Rurální sociologie v období totality. Příspěvek do diskuse.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 40, 2004: 665–671.

Zdeněk R. Nešpor