Epifenomenalismus: Porovnání verzí

m (finalizován tvar zápisu autorů hesel)
 
Řádek 1: Řádek 1:
<span id="entry">epifenomenalismus</span> – (z řec. epi = nad, při; fainomenon = zjevující se; epiphenomenos = zdání) – biol., psychol. a fil. koncepce interpretující všechny duševní jevy pomocí fyziologických a biofyziologických procesů probíhajících v mozku a centrálním nervovém systému, popírající vliv myšlení i dalších duševních pochodů na [[tělo]]. Duševní pochody jsou pojaty jako „epifenoména“, tedy jako jevy bez vlastní, samostatné, nezávislé existence. Mezi nejznámější zastánce ''e.'' patří ''H. Maudelay'' a ''S. H. Hodgson''. Dnes má ''e.'' jen metodol. význam. Zkoumání anatomicko-fyziologických determinant jevů, jako jsou [[alkoholismus]], závislost na [[drogy|drogách]], agresivita (viz agrese) apod., kterými se ''e.'' zabýval, se dnes provádí komplementárním způsobem založeným především na soc. [[etiologie|etiologii]] a [[psychoanalýza|psychoanalýze]].
+
<span id="entry">epifenomenalismus</span> – (z řec. epi = nad, při; fainomenon = zjevující se; epiphenomenos = zdání) – biol., psychol. a fil. koncepce interpretující všechny duševní jevy pomocí fyziologických a biofyziologických procesů probíhajících v mozku a centrálním nervovém systému, popírající vliv myšlení i dalších duševních pochodů na [[tělo]]. Duševní pochody jsou pojaty jako „epifenoména“, tedy jako jevy bez vlastní, samostatné, nezávislé existence. Mezi nejznámější zastánce ''e.'' patří ''H. Maudelay'' a ''S. H. Hodgson''. Dnes má ''e.'' jen metodol. význam. Zkoumání anatomicko-fyziologických determinant jevů, jako jsou [[alkoholismus]], závislost na [[drogy|drogách]], agresivita (viz [[agrese]]) apod., kterými se ''e.'' zabýval, se dnes provádí komplementárním způsobem založeným především na soc. [[etiologie|etiologii]] a [[psychoanalýza|psychoanalýze]].
  
 
<div class="translations">
 
<div class="translations">

Aktuální verze z 21. 12. 2017, 14:53

epifenomenalismus – (z řec. epi = nad, při; fainomenon = zjevující se; epiphenomenos = zdání) – biol., psychol. a fil. koncepce interpretující všechny duševní jevy pomocí fyziologických a biofyziologických procesů probíhajících v mozku a centrálním nervovém systému, popírající vliv myšlení i dalších duševních pochodů na tělo. Duševní pochody jsou pojaty jako „epifenoména“, tedy jako jevy bez vlastní, samostatné, nezávislé existence. Mezi nejznámější zastánce e. patří H. Maudelay a S. H. Hodgson. Dnes má e. jen metodol. význam. Zkoumání anatomicko-fyziologických determinant jevů, jako jsou alkoholismus, závislost na drogách, agresivita (viz agrese) apod., kterými se e. zabýval, se dnes provádí komplementárním způsobem založeným především na soc. etiologii a psychoanalýze.

epiphenomenalism épiphénoménalisme Epiphänomenalismus epifenomenalismo

Jiří Linhart