Ultramontanismus: Porovnání verzí

m (finalizován tvar zápisu autorů hesel)
 
Řádek 1: Řádek 1:
<span id="entry">ultramontanismus</span> – (z lat. ultra montes = za horami, přeneseně za Alpami, v Římě) – též ultramontánství – přezdívka polit. směrů počínajících v 13. st. a hájících zájmy papežství a církve proti zájmům nár. a státním. V novověké politologii, s-gii a filozofii je ''u.'' spjat s restaurační ideologií fr. [[katolicismus|katolicismu]], zejm. s dílem ''L. de Bonalda'', ''J. M. C. de Maistera'' a ''J. F. Donose-Cortése''. Ve svých dílech ostře polemisovali s idejemi liberalismu, osvícenství, jakobinismu i utop. socialismu. Základem tohoto ''u.'' byl [[tradicionalismus]], antiintelektualismus, legitimismus, představa, že víra předchází rozumu a převažuje nad rozumovými úvahami a že neomylnost je atributem vlády, sama vláda je však důsledkem božího rozhodnutí a jen vláda pocházející od Boha a schválená papežem je vládou vskutku suverénní. ''U.'' představuje jeden z ideových zdrojů teorie autoritativního státu a řady proudů v soudobém katolicismu a ovlivnil i vývoj s-gické teorie – zejm. svým pojetím spol. řádu, zákonitosti, soc. struktury apod. ''L. Bonald'' svými názory působil na ''C. H. de Saint-Simona'', ''A. Comta'' a především ''F. P. G. Le Playe''.
+
<span id="entry">ultramontanismus</span> – (z lat. ultra montes = za horami, přeneseně za Alpami, v Římě) – též ultramontánství – přezdívka polit. směrů počínajících v 13. st. a hájících zájmy papežství a církve proti zájmům nár. a státním. V novověké politologii, s-gii a filozofii je ''u.'' spjat s restaurační ideologií fr. [[katolicismus|katolicismu]], zejm. s dílem ''L. de Bonalda'', ''J. M. C. de Maistrea'' a ''J. F. Donose-Cortése''. Ve svých dílech ostře polemisovali s idejemi liberalismu, osvícenství, jakobinismu i utop. socialismu. Základem tohoto ''u.'' byl [[tradicionalismus]], antiintelektualismus, legitimismus, představa, že víra předchází rozumu a převažuje nad rozumovými úvahami a že neomylnost je atributem vlády, sama vláda je však důsledkem božího rozhodnutí a jen vláda pocházející od Boha a schválená papežem je vládou vskutku suverénní. ''U.'' představuje jeden z ideových zdrojů teorie autoritativního státu a řady proudů v soudobém katolicismu a ovlivnil i vývoj s-gické teorie – zejm. svým pojetím spol. řádu, zákonitosti, soc. struktury apod. ''L. Bonald'' svými názory působil na ''C. H. de Saint-Simona'', ''A. Comta'' a především ''F. P. G. Le Playe''.
  
 
<div class="translations">
 
<div class="translations">

Aktuální verze z 9. 3. 2018, 10:43

ultramontanismus – (z lat. ultra montes = za horami, přeneseně za Alpami, v Římě) – též ultramontánství – přezdívka polit. směrů počínajících v 13. st. a hájících zájmy papežství a církve proti zájmům nár. a státním. V novověké politologii, s-gii a filozofii je u. spjat s restaurační ideologií fr. katolicismu, zejm. s dílem L. de Bonalda, J. M. C. de Maistrea a J. F. Donose-Cortése. Ve svých dílech ostře polemisovali s idejemi liberalismu, osvícenství, jakobinismu i utop. socialismu. Základem tohoto u. byl tradicionalismus, antiintelektualismus, legitimismus, představa, že víra předchází rozumu a převažuje nad rozumovými úvahami a že neomylnost je atributem vlády, sama vláda je však důsledkem božího rozhodnutí a jen vláda pocházející od Boha a schválená papežem je vládou vskutku suverénní. U. představuje jeden z ideových zdrojů teorie autoritativního státu a řady proudů v soudobém katolicismu a ovlivnil i vývoj s-gické teorie – zejm. svým pojetím spol. řádu, zákonitosti, soc. struktury apod. L. Bonald svými názory působil na C. H. de Saint-Simona, A. Comta a především F. P. G. Le Playe.

ultramontanism ultramontanisme Ultramontanismus ultramontanismo

Jiří Linhart