Fakt sociální: Porovnání verzí

(import na produkční server)
 
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
<span id="entry">fakt sociální</span> – ve všeobecném, poněkud vágním smyslu je to [[fakt]] vztažený k [[jev sociální|sociálnímu jevu]] či k [[realita sociální|sociální realitě]], resp. údaj, který je dostatečně průkazným postižením (nebo vyjádřením) určitých stránek, rysů, vlastností soc. jevu nebo vztahů mezi jevy. Specif. pojetí ''f.s.'' se váže k ''Durkheimově'' koncepci předmětu a metody s-gie a k tradici, která na něj navazuje. ''F.s.'' v tomto pojetí je (adekvátním) zachycením spol. jevů, schopných vykonávat vnější tlak na jedince, anebo takových, které v rámci dané společnosti mají svůj vlastní život, nezávislý na individ. projevech, a které lze zkoumat jako „věci“. ''É. Durkheim'' de facto podtrhuje „objektivní“ stránku ''f.s.''. Někteří autoři, kteří na něj bezprostředně navazují, ale i někteří novější (např. ''[[Sorokin Pitirim Alexandrovič|P. A. Sorokin]]'', ''Sczepański'' aj.), ztotožňují spol. jev a ''f.s.'', což je stejný zkrat jako mezi empir. údajem či výzk. datem a faktem.
+
<span id="entry">fakt sociální</span> – ve všeobecném, poněkud vágním smyslu je to [[fakt]] vztažený k [[jev sociální|sociálnímu jevu]] či k [[realita sociální|sociální realitě]], resp. údaj, který je dostatečně průkazným postižením (nebo vyjádřením) určitých stránek, rysů, vlastností soc. jevu nebo vztahů mezi jevy. Specif. pojetí ''f.s.'' se váže k ''Durkheimově'' koncepci předmětu a metody s-gie a k tradici, která na něj navazuje. ''F.s.'' v tomto pojetí je (adekvátním) zachycením spol. jevů, schopných vykonávat vnější tlak na jedince, anebo takových, které v rámci dané společnosti mají svůj vlastní život, nezávislý na individ. projevech, a které lze zkoumat jako „věci“. ''É. Durkheim'' de facto podtrhuje „objektivní“ stránku ''f.s.'' Někteří autoři, kteří na něj bezprostředně navazují, ale i někteří novější (např. ''[[Sorokin Pitirim Alexandrovič|P. A. Sorokin]]'', ''Szczepański'' aj.), ztotožňují spol. jev a ''f.s.'', což je stejný zkrat jako mezi empir. údajem či výzk. datem a faktem.
  
 
<div class="translations">
 
<div class="translations">
Řádek 10: Řádek 10:
 
<span class="section_title">Literatura:</span> ''Durkheim, É.'': Pravidla sociologické metody. Praha 1926.
 
<span class="section_title">Literatura:</span> ''Durkheim, É.'': Pravidla sociologické metody. Praha 1926.
  
-- ''[[:Kategorie:Aut: Čechák Vladimír|Vladimír Čechák]]''<br />
+
''[[:Kategorie:Aut: Čechák Vladimír|Vladimír Čechák]]''<br />
 
[[Kategorie:Aut: Čechák Vladimír]]
 
[[Kategorie:Aut: Čechák Vladimír]]
 
[[Kategorie:Metodologie/obecná metodologie a logika]]
 
[[Kategorie:Metodologie/obecná metodologie a logika]]
 
[[Kategorie:VSgS]]
 
[[Kategorie:VSgS]]

Aktuální verze z 21. 12. 2017, 14:47

fakt sociální – ve všeobecném, poněkud vágním smyslu je to fakt vztažený k sociálnímu jevu či k sociální realitě, resp. údaj, který je dostatečně průkazným postižením (nebo vyjádřením) určitých stránek, rysů, vlastností soc. jevu nebo vztahů mezi jevy. Specif. pojetí f.s. se váže k Durkheimově koncepci předmětu a metody s-gie a k tradici, která na něj navazuje. F.s. v tomto pojetí je (adekvátním) zachycením spol. jevů, schopných vykonávat vnější tlak na jedince, anebo takových, které v rámci dané společnosti mají svůj vlastní život, nezávislý na individ. projevech, a které lze zkoumat jako „věci“. É. Durkheim de facto podtrhuje „objektivní“ stránku f.s. Někteří autoři, kteří na něj bezprostředně navazují, ale i někteří novější (např. P. A. Sorokin, Szczepański aj.), ztotožňují spol. jev a f.s., což je stejný zkrat jako mezi empir. údajem či výzk. datem a faktem.

social fact fait social soziale Tatsache fatto sociale

Literatura: Durkheim, É.: Pravidla sociologické metody. Praha 1926.

Vladimír Čechák