Koeficient parciální korelace: Porovnání verzí

m (finalizován tvar zápisu autorů hesel)
m (matematická sazba)
 
Řádek 1: Řádek 1:
<span id="entry">koeficient parciální korelace</span> – též koeficient lineární parciální korelace – vyjadřuje lineární vztah dvou číselných proměnných <math>X</math>, <math>Y</math>, z něhož je vyloučen vliv (resp. lineární složka vlivu) dalších proměnných <math>Z_1, Z_2,\ \ldots , Z_K</math> (parciální korelace <math>K</math>-tého řádu). Používá se pro zjištění [[korelace nepravá|nepravé korelace]] způsobené společnou příčinou variability obou proměnných, pro řetězení závislostí a sestavování modelů komplexních kauzálních sítí (metoda ''Wrightovy'' [[analýza drah|analýzy drah]]). ''K.p.k.'' lze chápat také jako [[koeficient lineární korelace]] mezi zbytkovými proměnnými <math>Y'</math> a <math>X'</math>, které vzniknou při aplikaci lineárních regresních modelů <math>Y</math> na <math>Z1,\ \ldots Z_K</math> a <math>X</math> na <math>Z1,\ \ldots Z_K</math>. Obdobně se zavádí ''k.p.k.'' mezi dvěma jevy (vylučuje se vliv jiných jevů). Neparametrický ''k.p.k.'' je rozšířením ''Kendallova'' <math>\tau </math>. Pro analýzu [[tabulky kontingenční|kontingenčních tabulek]] byly zavedeny koeficienty parciální asociace pro nominální, ordinální, kardinální i zobecněné znaky. V kontextu lineárních modelů se používá parciální korelační poměr.
+
<span id="entry">koeficient parciální korelace</span> – též koeficient lineární parciální korelace – vyjadřuje lineární vztah dvou číselných proměnných <math>X</math>, <math>Y</math>, z něhož je vyloučen vliv (resp. lineární složka vlivu) dalších proměnných <math>Z_1, Z_2,\ \ldots , Z_K</math> (parciální korelace <math>K</math>-tého řádu). Používá se pro zjištění [[korelace nepravá|nepravé korelace]] způsobené společnou příčinou variability obou proměnných, pro řetězení závislostí a sestavování modelů komplexních kauzálních sítí (metoda ''Wrightovy'' [[analýza drah|analýzy drah]]). ''K.p.k.'' lze chápat také jako [[koeficient lineární korelace]] mezi zbytkovými proměnnými <math>Y'</math> a <math>X'</math>, které vzniknou při aplikaci lineárních regresních modelů <math>Y</math> na <math>Z_1,\ \ldots Z_K</math> a <math>X</math> na <math>Z_1,\ \ldots Z_K</math>. Obdobně se zavádí ''k.p.k.'' mezi dvěma jevy (vylučuje se vliv jiných jevů). Neparametrický ''k.p.k.'' je rozšířením ''Kendallova'' <math>\tau </math>. Pro analýzu [[tabulky kontingenční|kontingenčních tabulek]] byly zavedeny koeficienty parciální asociace pro nominální, ordinální, kardinální i zobecněné znaky. V kontextu lineárních modelů se používá parciální korelační poměr.
  
 
<div class="translations">
 
<div class="translations">

Aktuální verze z 13. 12. 2017, 22:16

koeficient parciální korelace – též koeficient lineární parciální korelace – vyjadřuje lineární vztah dvou číselných proměnných [math]X[/math], [math]Y[/math], z něhož je vyloučen vliv (resp. lineární složka vlivu) dalších proměnných [math]Z_1, Z_2,\ \ldots , Z_K[/math] (parciální korelace [math]K[/math]-tého řádu). Používá se pro zjištění nepravé korelace způsobené společnou příčinou variability obou proměnných, pro řetězení závislostí a sestavování modelů komplexních kauzálních sítí (metoda Wrightovy analýzy drah). K.p.k. lze chápat také jako koeficient lineární korelace mezi zbytkovými proměnnými [math]Y'[/math] a [math]X'[/math], které vzniknou při aplikaci lineárních regresních modelů [math]Y[/math] na [math]Z_1,\ \ldots Z_K[/math] a [math]X[/math] na [math]Z_1,\ \ldots Z_K[/math]. Obdobně se zavádí k.p.k. mezi dvěma jevy (vylučuje se vliv jiných jevů). Neparametrický k.p.k. je rozšířením Kendallova [math]\tau [/math]. Pro analýzu kontingenčních tabulek byly zavedeny koeficienty parciální asociace pro nominální, ordinální, kardinální i zobecněné znaky. V kontextu lineárních modelů se používá parciální korelační poměr.

coefficient of partial correlation coefficient de corrélation partielle partieller Korrelationskoeffizient coefficiente di correlazione parziale

Literatura: Kendall, M. G.: Rank Correlation Methods. London 1970; Smillie, K. V.: Introduction to Regression and Correlation. Toronto 1966; viz též koeficienty statistické, koeficient determinace.

Jan Řehák