Freudismus: Porovnání verzí

(import na produkční server)
 
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
<span id="entry">freudismus</span> – doktrína, resp. směr vycházející od ''Sigmunda Freuda'' a prosazující se především v [[psychologie klinická|klinické psychologii]], ale i v jiných vědách včetně s-gie. Významově je totožný s pojmem klasická [[psychoanalýza]]. Původní ''Freudova'' psychoanalýza, resp.''f.'', má dnes již jen málo ortodoxních následovníků. Zejm. byl opuštěn ''Freudův'' striktní biologismus. ''F.'' začal být spojován zejm. se [[psychologie sociální|sociální psychologií]] (''E. Fromm'') a s revizionisticky pojatým [[marxismus|marxismem]] (''H. Marcuse''). Do jisté míry je ''f.'' uchováván v díle it. sociologa ''F. Alberoniho'' (1965). V s-gii inspiroval dílo ''J. L. Morena'', ''T. Parsonse'' aj., kteří se k němu však stavěli kriticky. Nejvíce se ''f.'' uchoval v liter. a výtvarném [[surrealismus|surrealismu]].
+
<span id="entry">freudismus</span> – doktrína, resp. směr vycházející od ''Sigmunda Freuda'' a prosazující se především v [[psychologie klinická|klinické psychologii]], ale i v jiných vědách včetně s-gie. Významově je totožný s pojmem klasická [[psychoanalýza]]. Původní ''Freudova'' psychoanalýza, resp. ''f.'', má dnes již jen málo ortodoxních následovníků. Zejm. byl opuštěn ''Freudův'' striktní biologismus. ''F.'' začal být spojován zejm. se [[psychologie sociální|sociální psychologií]] (''E. Fromm'') a s revizionisticky pojatým [[marxismus|marxismem]] (''H. Marcuse''). Do jisté míry je ''f.'' uchováván v díle it. sociologa ''F. Alberoniho'' (1965). V s-gii inspiroval dílo ''J. L. Morena'', ''T. Parsonse'' aj., kteří se k němu však stavěli kriticky. Nejvíce se ''f.'' uchoval v liter. a výtvarném [[surrealismus|surrealismu]].
  
 
<div class="translations">
 
<div class="translations">
Řádek 10: Řádek 10:
 
<span class="section_title">Literatura:</span> ''Kline, P.'': Psychology and Freudian Theory. London, New York 1984.
 
<span class="section_title">Literatura:</span> ''Kline, P.'': Psychology and Freudian Theory. London, New York 1984.
  
-- ''[[:Kategorie:Aut: Nakonečný Milan|Milan Nakonečný]]''<br />
+
''[[:Kategorie:Aut: Nakonečný Milan|Milan Nakonečný]]''<br />
 
[[Kategorie:Aut: Nakonečný Milan]]
 
[[Kategorie:Aut: Nakonečný Milan]]
 
[[Kategorie:Směry, školy, teorie a koncepce sociologického a sociálního myšlení]]
 
[[Kategorie:Směry, školy, teorie a koncepce sociologického a sociálního myšlení]]
 
[[Kategorie:Terminologie/osobnost a psychika]]
 
[[Kategorie:Terminologie/osobnost a psychika]]
 
[[Kategorie:VSgS]]
 
[[Kategorie:VSgS]]

Aktuální verze z 21. 12. 2017, 16:17

freudismus – doktrína, resp. směr vycházející od Sigmunda Freuda a prosazující se především v klinické psychologii, ale i v jiných vědách včetně s-gie. Významově je totožný s pojmem klasická psychoanalýza. Původní Freudova psychoanalýza, resp. f., má dnes již jen málo ortodoxních následovníků. Zejm. byl opuštěn Freudův striktní biologismus. F. začal být spojován zejm. se sociální psychologií (E. Fromm) a s revizionisticky pojatým marxismem (H. Marcuse). Do jisté míry je f. uchováván v díle it. sociologa F. Alberoniho (1965). V s-gii inspiroval dílo J. L. Morena, T. Parsonse aj., kteří se k němu však stavěli kriticky. Nejvíce se f. uchoval v liter. a výtvarném surrealismu.

Freudism freudisme Freudismus freudismo

Literatura: Kline, P.: Psychology and Freudian Theory. London, New York 1984.

Milan Nakonečný