Zich František
Zich František
v České Olešné (dnes součást Strmilova; okr. Jindřichův Hradec)
V roce 1960 absolvoval lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze, kandidátem věd (CSc.) se stal v roce 1967 na Vysoké škole politické ÚV KSČ v Praze, kde nadále působil na katedře sociologie a po jejím zrušení (1970) na katedře vědeckého komunismu. V letech 1981–89 byl vedoucím katedry marxisticko-leninské sociologie a od 1983 prorektorem tamtéž. V roce 1976 se habilitoval, roku 1984 byl jmenován profesorem a roku 1986 doktorem věd (DrSc., na základě práce Předmět a funkce marxisticko-leninské sociologie v etapě budování rozvinuté socialistické společnosti). V letech 1973–90 byl členem redakční rady Sociologického časopisu (viz Sociologický časopis / Czech Sociological Review), 1970–86 členem výboru a 1988–89 předsedou Československé sociologické společnosti při ČSAV. V letech 1990–93 pracoval v Sociálně-ekonomickém ústavu ČSAV, 1993–2003 v pobočce Sociologického ústavu AV ČR v Ústí nad Labem jako vedoucí vědecký pracovník. Od roku 2003 přednáší na Vysoké škole finanční a správní v Praze a na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V letech 1953–89 členem KSČ, od roku 1992 KSČM; spolupracoval na analýzách Klubu společenských věd (dříve Klub levicových sociologů a psychologů a Klub sociologů a psychologů), který je součástí intelektuálního zázemí KSČM.
Zich získal profesionální sociologické školení v 60. letech, ale významněji se uplatnil až během tzv. normalizace, kdy zaznamenal setrvalý kariérní vzestup. V té době se Zich zajímal o praktické uplatnění marxisticko-leninské sociologie v souladu se stranickou politikou. V těchto souvislostech se věnoval metodologickému rámci sociologického výzkumu (vč. boje proti údajnému empirismu 60. let) a rozvoji marxisticko-leninské teorie sociálních procesů a sociální změny. V 70. a 80. letech také vedl empirické výzkumy k sociologii dělnictva, životnímu stylu a politické aktivitě či politickému uvědomění. Zejména v 80. letech patřil Zich ke klíčovým autorům, kteří vytvářeli diskurs „normalizované“ sociologie, typický řídkým citováním západní sociologie a ostatně jakýchkoli jiných pramenů nebo výsledků empirických výzkumů, a z dnešního hlediska prázdnými a odtažitými pojmoslovnými a normativními úvahami (např. Co víte o současné sociologii, 1979; Sociální procesy, 1986; do značné míry i jinak věcný Sociologický výzkum, 1976). Nutno říci, že si zároveň udržel kompetenci v provádění empirických výzkumů, kterou uplatnil po roce 1990, kdy byla Vysoká škola stranická zrušena a Zich se přeorientoval na regionální výzkumy v pohraničí České republiky. Vedl řadu projektů týkajících se zejména národních identit, biografického sebepojetí obyvatel, přeshraniční spolupráce a regionálního rozvoje.
Knihy: Sociologický výzkum (Svoboda, Praha 1976); Co s volným časem (Pressfoto, Praha 1978); Sociální procesy: Metodologické otázky zkoumání dialektiky společenského vývoje (Svoboda, Praha 1986); Kdo žije v pohraničí: Česká část česko-německého pohraničí v procesech společenské transformace a evropské integrace (Sociologický ústav AV ČR, Ústí nad Labem 1996; spoluautoři V. Houžvička, M. Jeřábek a Q. Kastner); Reflexe sudetoněmecké otázky a postoje obyvatelstva českého pohraničí k Německu (Sociologický ústav AV ČR, Ústí nad Labem 1997; spoluautoři V. Houžvička a M. Jeřábek); Úvod do sociologie (Vysoká škola finanční a správní, Praha 2004); Úvod do sociologického výzkumu (Vysoká škola finanční a správní, Praha 2004).
Studie: Poznámky ke zkoumání postojů v sociologických výzkumech (Sociologický časopis 1971); Ještě ke kritice empirismu v československé sociologii (Sociologický časopis 1972); Lesní dělníci, jejich životní způsob a místo v rámci dělnické třídy (Sociologický časopis 1973); Sociální jev jako předmět sociologických výzkumů (Sociologický časopis 1974); Vztah teorie a empirie v sociologickém výzkumu, Měření vlastností objektů v sociologickém výzkumu (Sociologický časopis 1975); K problematice charakteru sociologických dat v sociologickém výzkumu (Sociologický časopis 1977); Teoreticko-metodologické otázky řízení komplexních sociálních procesů (Sociologický časopis 1979); Poznámky k určení úlohy a místa politické aktivity v životním způsobu (Sociologický časopis 1980); K problematice vztahu marxistické sociologie a společenské praxe, Naše současná etapa vývoje sociologického poznání (Sociologický časopis 1981); Rozvoj sociálně politické aktivity dělníků v etapě budování rozvinuté socialistické společnosti (Sociologický časopis 1983); K metodologickým otázkám analýzy sociálních procesů, Společenský vývoj a pojetí zákona, K otázce klasifikace společenských zákonů (Sociologický časopis 1984); Poznámky k procesu formování předmětu marxisticko-leninské sociologie (Sociologický časopis 1985); Osvojování sociologických zákonů společenského vývoje v praktické činnosti lidí, Hlavní rysy stavu společenského vědomí naší společnosti (Sociologický časopis 1986); Počátek historických změn naší doby (Sociologický časopis 1987); Ještě k pojmu „běžné vědomí“ (Sociologický časopis 1988); Některé aspekty národní identity a současných integračních procesů (Sociológia 1999).
Příspěvky ve sbornících: Socialistický životní způsob a mládež (A. Fazik, ed.: Mládež ve společnosti. Svoboda, Praha 1977).
Sborníky: Co víte o současné sociologii (Horizont, Praha 1979); Pracovní kolektiv a socialistická společnost (Svoboda, Praha 1983); Biographies in the Borderland (Sociologický ústav AV ČR, Praha 2002); Regionální identita obyvatel v pohraničí (Sociologický ústav AV ČR, Praha 2003); Přeshraniční vlivy působící na místní společenství pohraničí České republiky I.-II. (Univerzita J. E. Purkyně, Ústí nad Labem 2005–08); Sociální potenciál průmyslových regionů a možnosti jeho zjišťování (Univerzita J. E. Purkyně, Ústí nad Labem 2008); Sociální potenciál starého průmyslového regionu (poznatky z výzkumu) (Professional Publishing, Praha 2009); Sociální potenciál v sociologické reflexi: Sociální potenciál starého průmyslového regionu - případ Mostecka (Univerzita J. E. Purkyně, Ústí nad Labem 2010); Sociální potenciál – důvěra a odpovědnost: Poznatky z výzkumu starého průmyslového regionu (Univerzita J. E. Purkyně, Ústí nad Labem 2010).
František Zich se podílel na některých heslech této encyklopedie.
František Zich je autorem některých publikací v Knižní bibliografii české sociologie.